KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 901010
*
nr 90 1010
GOUACHE
C F Lindh, 1853, interiör, 23x41
Utrop:
1.500 kr
Såld:
5.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 oktober 2001
kl 17:30:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell c f lindh gouache interiör konst täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
*
GOUACHE
nr 90 1010
GOUACHE
C F Lindh, 1853, interiör, 23x41
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 5.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 oktober 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell c f lindh gouache interiör konst täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12